TükröződéspékröküT

2012. december 14-16.

Gyermekprogramok

dec. 14. péntek

18:00-19:00 óra  Szent István Templom, közösségi terem

Advent csillaga séta és élő lánc a templom körül az Adventi ünnepkör egyházi és népi szokásainak jelképeivel 

Adventi angyalok jelmezes bevonulása

Adventi népszokások tábláinak kiállítása- hittancsoportok versenye

Felhőjárok drámacsoport műsora

Luca-napi népszokások-kézműves foglalkozás

Luca-napi búza elültetése

lucacédula

Luca-napi időjóslás

Luca-napi kotyolás

óriás karácsonyi kép készítése (zsírkrétázás)

Szalmabetlehem – a szeretet-szívek gyűjtése

Boldog emberek karácsonyfája – a gyerekek gyűjtik a karácsonyfadíszeket és dec. 24-én felteszik a fára

Mosoly-tabló – a gyerekek feltehetik az óriás vászonra a nevetést ábrázoló fotóikat, rajzaikat

 

19:00-21:00 óra  Szent István templom, udvar, közösségi terem

Szeretetvendégség-ismerkedés a kárpátaljai magyar gyerekekkel

 

dec. 15.szombat

10:00 óra Szent István Templom, közösségi terem

lucapogácsa és  mézeskalács sütése  

 

17:00-18:00 óra Szent István templom

Adventi vásár 

 

18:00-19:30 óra  Szent István Templom

Adventi Ünnepi koncert

Adventi angyalok jelmezes bevonulása

bukovinai székely betlehemes játék

kárpátaljai magyar és budapesti, százhalombattai gyerekek és felnőttek muzsikálnak

 

20:00-22:00 óra  Szent István Templom udvar, közösségi terem

Bográcsos vacsora, Táncház

 

dec. 16. vasárnap 

8:30-90:00 óra Szent István Templom

Adventi vásár

 

9:00 óra Diákmise

 

 Felhívás!

Kedves Gyerekek! Vegyetek részt a VII. Adventi találkozások idejére szervezett versenyekben!

 

Verseny:

 

1. Szeretet-szívek gyűjtése a templomban felállított szalmabetlehemben. Minden nap adj szeretetet, cselekedj jót, s ha megtetted, hozz egy piros papírszívet, írd rá a nevedet, a hittancsoportodat és dobd be a szalmabetlehembe!

Eredményhirdetés: december 24-én délután a templomi gyermekműsorban. 

 

2. Hittancsoportok! Vegyetek részt december 14-én 18:00 órakor a fáklyás felvonuláson! Erre az alkalomra összegyűjtöttünk nektek néhány ismert adventi népszokást és annak a jelképeit. Minden hittancsoport válasszon magának egyet és azt közösen készítse el. A táblák versenyében az 1-5. számokkal jelzett táblák vehetnek részt, mert ezeknek az elkészítése igényel ötletet és sok munkát. Azok a hittancsoportok, akik kisebb munkát tudnak vállalni, azok a 6-7. népszokás táblájának elkészítését vállalják. A 6. népszokáshoz egy jelmezt viselő kislányra is szükség lesz.

A 7. népszokáshoz egy erős fiúra lesz szükség, aki a menetben viszi a betlehemet.

Minden táblán szerepelnie kell a népszokás nevének, dátumának és a népszokás jelképének.Kivétel a 6.7. tábla, itt csak a népszokás nevének kell szerepelni. A táblák kiválasztásának határideje: november 18. vasárnap.

A válaszokat a hitoktatók gyűjtik. A kartonból készített üres táblát és a fa rudat a hitoktatóktól kapjátok meg.

A hittancsoportból legyen valaki, aki a menetben viszi a táblát, a hittancsoport többi tagja is jöjjön el a fáklyás felvonulásra, a felvonulás után a táblákat (1-5.) állítsa be a templomba kihelyezett állványra. Minden táblának lesz egy száma. Szavazáskor ezt a számot kell felírni egy papírra, majd a papírt bedobni a kihelyezett dobozba. A táblákra bárki szavazhat. A szavazatok leadási határideje: dec. 20.  

Eredményhirdetés: december 24. délután templomi gyermekműsor

 

Adventi táblák:

1. András-napi szalmakoszorú

Andrásnapi szalma koszorú nov. 30.

leírás:

Szalmakoszorú dobálás: a lányok szalmakoszorút készítettek, és megcéloztak vele egy faágat. Ahányadjára sikerült egy-egy lánynak feldobni az ágra a koszorút, annyi év múlva ment férjhez.

 

2. Borbála ág

Borbála ág dec. 4.

E nap legfontosabb néphagyománya a Borbála-ág vágása. A lányok ilyenkor cseresznye- vagy orgonaágat törnek, vízbe helyezik, s ha kizöldül, hamarosan férjhez mennek.

 

3. Adventi koszorú

Adventi koszorú

Rajta 4 gyertya: 3 lila, a hit, remény, szeretet és a negyedik a rózsaszín, az öröm jele.
Az első adventi koszorút Johanes német evangélikus lelkész készítette 1839-ben kocsikerékből 24 gyertyával. Advent kezdetét azelőtt harangzúgás jelezte.

 

4. Mikulás

Mikulás dec.6.

Az ajándékosztó Mikulás eredetileg a katolikus vallású vidékeken Szent Miklósnak, a Lycia római provinciában fekvő Myra püspökének népies alakja. A modern magyar néphagyomány szerint december 5. éjjelén – december 6. hajnalán meglátogatja a gyermekeket, s ha az elmúlt évben jól viselkedtek, kisebb ajándékot ad nekik.

 

5. Luca széke

Luca széke dec. 13.

Ezen a napon kezdték el készíteni azt a háromlábú széket, melyet Luca székének hívtak. A készítésnek nagyon szigorú kritériumai voltak. Meg volt határozva, hogy milyen fából készüljön a szék, szöget nem volt szabad használni, csak fa éket, és karácsonyig el kellett készülnie. Minden nap csak egy kicsit volt szabad rajta dolgozni, hogy karácsonyestig elkészüljön. December 24. estéjén a széket elvitték az éjféli misére, és aki felállt rá, az meglátta, hogy ki a boszorkány. A szék készítőjének innentől rohannia kellett haza, mert különben a boszorkányok széttépték volna. Ilyenkor mákot szórt maga után, amit a boszorkányoknak fel kellett szedniük, és ez idő alatt ő hazaért. Ezután a széket elégették.

 

A következő táblák nem vesznek részt a versenyben, de készítőik ajándékot kapnak:

1. Borbála-alakoskodás

A fehér lepelbe, fátyolba, arcukat fehér kendővel beborítva, kezükben fakanál volt, így látogatták a házakat és ott a háziak térden állva „gyóntak” meg nekik. Gyerek, felnőtt vallott nagy derültség közepette. A jók ajándékot kaptak.

Itt két feladat lesz:

– Tábla elkészítése. Rajta csak a népszokás neve. A csoportból valaki vigye.

– Egy kislány a csoportból beöltözik, a tábla mögött jelmezben vonul végig a menetben.

 

2. Betlehem

Betlehemezés a Karácsony legősibb jelképe.

Krisztus születésének történetét már nagyon korán megjelenítették a misztériumnak nevezett templomi színjátékok keretében, a szálláskereséstől kezdve a pásztorok és a napkeleti bölcsek jelenetéig.

Itt két feladat lesz:

Tábla elkészítése. Rajta csak a népszokás neve. A csoportból valaki vigye.

A menetben a tábla mögött egy kész betlehemet kell egy hittanosnak vinni.

 

Kedves Gyerekek! Hozzatok magatokkal a gyerekprogramra!

Készítsetek karácsonyfadíszeket és hozzátok el a templomba!

Hozzatok mosolyt, nevetést ábrázoló rajzokat, fotókat és tegyétek fel ezeket a Mosoly-tablóra!

Hozzatok magatokkal 1 db. műanyag poharat és egy marék földet!